Очікуваною для всіх подією стала презентація двох проектів, які були реалізовані учнями ЗОШ І-ІІІ ст. с. Дубечне в рамках Міжнародного проекту «Захистимо пам'ять» за сприяння Українського центру вивчення історії Голокосту та МЗС Німеччини.
      Старовижівщина довгий час була осередком контактів представників різних етнічних груп. На всіх етапах історичного розвитку минулих століть такі етнічні спільноти як українці, євреї та поляки пройшли складний шлях історичних взаємин. Їх зміст був позначений як і мирним співіснуванням й релігійною толеранцією, так і жорстоким протиборством й невиправданим кровопролиттям мирного населення. У ХХ столітті протягом тривалого часу українці поряд з євреями та поляками творили історію регіону. На жаль в 40-х роках ХХ століття у зв’язку з відомими політичними та історичними обставинами історія співіснування поляків, євреїв та українців припиняється, але дух поліетнічності живе в ментальній пам’яті старовижівчан. Ось так і зародилася ідея створення карти поліетнічної історико-культурної спадщини Старовижівського району, яка мала бути підґрунтям усвідомлення, що євреї та поляки для українців, які всі разом проживали на спільній землі повинні сприйматися не як «чужі» серед своїх, а як єдина поліетнічна спільнота, пам'ять якої кристалізується і знаходить собі притулок в історико-культурних об’єктах минулого. Створення саме такої карти дало змогу систематизувати пам’ятки історії, культури та побуту української, єврейської та польської спільноти, які проживали на цій території протягом останніх століть, та нанести на макет карти біля населених пунктів 90 умовних позначок-знаків з власними назвами й розмістити 44 інформативні блоки до них. Важливо, що поява такої карти, це новий підхід до популяризації пошукових краєзнавчих розвідок й привернення уваги місцевої громади до впорядкування та охорони історичних пам'яток, заохочення громадських ініціатив щодо розвитку туристично-екскурсійного руху на теренах Старовижівщини. Не менш цікавою була презентація проекту про створення документального фільму за реальними подіями Голокосту на Ратнівщині та Старовижівщині. Додаткові матеріали, консультаційну підтримку надав Український центр вивчення історії Голокосту. Фільм знято спеціалістами Волинської регіональної дирекції Національної телекомпанії України (режисер Богдан Попович), яка була додатковим ресурсним спонсором проекту. Зібраний ґрунтовний фактичний краєзнавчий матеріал дав можливість реалізувати давно задуману ідею якнайшвидше зафільмувати свідчення очевидців старожилів як реальні факти ще живої історії про трагічні сторінки історії Волині.
      Виступи людей, для яких краєзнавчі розвідки стали справою їхнього життя, їх покликанням, їх обов’язком відновлювати забуті імена та історичні події – редактора газети «Сільські новини» Ю.Г.Коваля, члена Національної спілки краєзнавців України В.І.Недзельського, автора книги про історію с. Мизове «Вічний зов» М.О.Шаясюка, учителів історії Дубечненської школи М.А.Макарука та Л.П.Махун дали змогу присутнім осягнути, який потужний інформаційний пласт місцевої історії уже відновлений.
      Віртуальні екскурсії пам’ятними місцями населених пунктів району, представлені учнями ЗОШ І-ІІІ ст. с. Мизове та ЗОШ І-ІІІ ст. с. Кримне, стали яскравим прикладом того, що любов до рідного краю є своєрідним генетичним кодом само ідентифікації «Я – українець».
      Заступник голови Старовижівської райдержадміністрації П.Ф.Філюк та начальник відділу освіти, молоді та спорту В.П.Яриніч, начальник відділу культури С.П.Назарук, яким учасники проекту склали окрему подяку за співфінансування та партнерство, у своїх виступах наголосили, що всім потрібно об’єднати зусилля для піднесення краєзнавчого руху на Старовижівщині, саме в аспекті просвітницької роботи щодо висвітлення невідомих сторінок історії рідного краю, підтримки на місцевому рівні різноманітних ініціатив щодо створення віртуальних екскурсій пам’ятними місцями Старовижівщини, розробки туристсько-екскурсійних маршрутів та підготовки екскурсоводів, меморіалізації місць пам’яті, видання історичних краєзнавчих розвідок.
      Цьогорічні Краєзнавчі студії наново розкрили унікальність місцевої історії та засвідчили готовність та спроможність багатьох небайдужих краян бути тими самими правдивими українцями, які не дадуть себе вирвати з життя Великої Вітчизни та Малої Батьківщини.

   

Учитель року  

   

  Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

   

Корисні посилання  

   

Вхід на сайт  

   
© stv_osvita@ukr.net